Patine.pl

Lustrzany połysk i przyciemnione noski w butach eleganckich

O lustrzanym połysku było już wielokrotnie i o tym nigdy zbyt wiele. Także i w tym wpisie temat zostanie poruszony. Skupimy się jednak na temacie doboru koloru kremu i pasty pod kolor obuwniczej skóry.  Na początek podstawy! Ale zanim zaczniecie czytać, obejrzyjcie powyższy film, bo bez ofiar się nie obyło i jest mały UPS ;) … Mimo wszystko – mamy nadzieję, że efekt Wam się spodoba.

Lepiej stosować kremy i pasty w kolorze
Kombinacja: bezbarwny krem + bezbarwna pasta woskowa wbrew pozorom nie zawsze się sprawdza. Zdarza się, że zwłaszcza na pracujących częściach cholewki (zgięcia) wosk zawarty w produktach wytrąca się na biało. Nie jest to reguła i wiele zależy zarówno od samej skóry, jak i doświadczenia. Jednak nie bez powodu fachowcy oraz sami producenci rekomendują stosowanie środków w kolorze skór (o ile to możliwe). Bezbarwne kremy i pasty rezerwujemy dla kolorów nietypowych, przy których dobór koloru jest problematyczny lub przy skórach łączonych. Ewentualnie tam, gdzie zachodzi obawa „przykolorowania” jasnych szwów. Powodem wytrącania się wosku na zgięciach może być również nadmiar aplikowanych produktów, które w przypadku najlepszych marek, jak SAPHIR i TARRAGO są bardzo wydajne. Dawkujemy minimalne ilości.

yanko_saphir_01

Trzewiki YANKO ze sklepu patine.pl

Złota zasada – Nic nie zastąpi próby na skrawku skóry

Przed właściwym zastosowaniem każdego środka do skór należy przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę skóry. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności

To zasada, którą warto zapamiętać. W 99% problemów nie ma, ale gorzej jak w danym momencie okazuje się, że to właśnie ten 1 problematyczny procent. Wieloraka jakość skór, ich rodzaj i mnogość na rynku sprawia, że wszelkie uogólnienia nie mają sensu i najlepszą weryfikacją będzie próba przed użyciem danej pasty, kremu czy innego środka. Jeżeli robiąc próbę na małym, niewidocznym skrawku (np. przy pięcie), stwierdziłeś, że coś jest nie tak, a efekt Cię nie zadowala – lepiej powstrzymać się od traktowania skóry danym produktem. Trzymając się tej zasady nie narobisz sobie nigdy problemów.

yanko_saphir_02

Buty YANKO ze sklepu patine.pl

Pomoc w doborze optymalnego koloru
Wszystkie materiały zamieszczone w sieci, a nawet wydrukowane karty kolorów są tylko i wyłącznie pomocą, materiałem poglądowym i nie zastąpią próby na skrawku z kilku powodów – różne skóry, różnie reagują; ani papier, ani tym bardziej monitor nie są w stanie odwzorować w 100% koloru, różne monitory są różnie wyregulowane (jasność, kontrast, nasycenie …) … itd. Warto mieć tego świadomość, nie popadając jednocześnie w paranoję, gdyż niezmiernie rzadko zdarza się, że zamówiony kolor kremu, czy pasty lub innego środka do skór okazuje się niewłaściwy. Takie sytuacje zdarzają się incydentalnie. W razie wątpliwości zrób kilka fotografii butów/skóry (najlepiej w naturalnym świetle dziennym, na zewnątrz) obrazujących problem lub kolor skóry i wyślij maila do sprzedawcy z prośbą o sugestie, co do samych produktów, jak i kolorów. Pamiętaj jednak, że to tylko sugestie – ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie. Prawdopodobnie łatwiej też Tobie wybrać kolor, mając buty w ręku, niż komuś po drugiej stronie monitora.

Karty kolorów – PDF
Karty kolorów – Wzornik

karty_kolorow_saphir_tarrago_01

Ulotki, katalogi i karty kolorów

Ciemniejszy krem i ciemniejsza pasta nie musi być złem
1-2 tony różnicy w odcieniu pasty, a nawet kremu (zawiera więcej pigmentu) często nie rozczarowuje w praktyce, a wręcz przeciwnie – zapewnia jeszcze większą głębię i oszołamiający efekt wizualny. Kiedy złapiemy już trochę doświadczenia, będziemy wiedzieli czego się spodziewać. Na filmach załączonych do tego wpisu użyliśmy zdecydowanie ciemniejszych środków niż odcień skóry, by zobrazować jak można bawić się regulacją koloru na ulubionych butach. Oczywiście mniej kontrastowe odcienie dadzą delikatniejszy gradient, ale chodziło o to, by efekt uwydatnić. Za pomocą Renomatu Saphir lub Mydła Saphir efekt można odwrócić i zacząć od nowa.

tarrago_shoe_cream

TARRAGO, kremy do butów w około 100 kolorach

 

Przykład nr 1

1. Czyszczenie – Renomat SAPHIR 
2. Odżywienie skóry i regeneracja koloru – Pommadier Cream SAPHIR MDOR nr 37
3. Lustrzany połysk i efekt patyny/przyciemnienia – Pate de Luxe SAPHIR BDC nr 05 (dużo ciemniejszy niż skóra)
4. Natłuszczenie i zabezpieczenie skórzanej podeszwy – Dubbin Saphir MDOR
5. Nowe sznurowadła – Sznurowadła Multirenowacja

lustro (2 of 17)Przykład nr 2

1. Czyszczenie – Renomat SAPHIR 
2. Głębokie odżywienie i regeneracja skóry – Renovateur Cream SAPHIR MDOR
3. Odżywienie skóry i regeneracja koloru – Pommadier Cream SAPHIR MDOR nr 10 (co ciemniejszy od koloru skóry)
4. Lustrzany połysk i efekt patyny/przyciemnienia – Pate de Luxe SAPHIR MDOR nr 09  (dużo ciemniejszy niż skóra)
5. Natłuszczenie i zabezpieczenie skórzanej podeszwy – Dubbin Saphir Medaille d’Or

lustro (7 of 17)Przykład nr 3

1. Czyszczenie – Renomat SAPHIR 
2. Odżywienie skóry i regeneracja koloru – Pommadier Cream SAPHIR BDC nr 09 (zbliżony do koloru skóry)
3. Lustrzany połysk i efekt patyny/przyciemnienia – Pate de Luxe SAPHIR BDC nr  05 (zupełnie inny niż kolor skóry)
4. Natłuszczenie i zabezpieczenie skórzanej podeszwy – Dubbin Saphir Medaille d’Or
5. Nowe sznurowadła – Sznurowadła Multirenowacja

lustro (3 of 17)

Na takie buty, na pewno każdy zwróci uwagę! Polecamy zabawę, oraz testy z pastami i własnymi butami! Efekty jakie można uzyskać, mogą być zaskakujące, fascynujące, oszałamiające … tego trzeba doświadczyć na żywo i cieszyć się reakcją ludzi na przystanku autobusowym ;)

Zachęcamy !

 

Aktywność blogowa i komentowanie wpisów to szansa na nagrody – wpis konkursowy.

konkurs_140_baner

We wpisie wykorzystano fotografie butów YANKO pochodzące ze sklepu on-line patine.pl

 

 • meloon

  Super poradnik dla osoby zaczynającej porządne dbanie o obuwie:-)

 • Uwielbiam takie wpisy jak ten, bardzo przyjemnie się to czyta i ogląda, zaniedbane lotniki wyszły (a raczej jeden but) fenomenalnie :)

  • Tak mają właśnie Butofile … nie ma nic piękniejszego jak skórzane buty po przejściach ;)

  • Bugi

   Nie pozostaje mi nic innego jak tylko się zgodzić. Zadbany but po przejściach wygląda dużo lepiej od nieśmiganej nówki . A i satysfakcja z efektu po pracy z takimi butami jest dużo większa.

 • Tomek

  Kurcze te kremy w słoiczkach wyglądają lepiej niż te mojej dziewczyny :P Musiałbym ukrywać te skrzyneczkę bo na pewno by mi ją podebrała!

  Wieczór z filiżanką kawy i praca nad takimi butami to naprawdę świetny pomysł na miłe spędzenie czasu :) Te Yanki są cudowne, mimo że chyba oxfordy(?) wyglądają na świetne „codzienne” buty, bardzo fajny kształt kopyta mają też te o ile dobrze widze Baxleye ? Można wiedzieć który to model ? Czy za każdym razem trzeba używać renomatu jeśli np miesiąc temu użyliśmy pommadiera i pasty to przed nową warstwą jest on niezbędny ?

  • haha … już było kilka historii z pomyleniem kremów do butów z kremami do twarzy przez partnerki … w łazience nie stawiać ;)

   Te Bexleye to stary model Carnegie. To już historyczne buty – prawdopodobnie pierwsza prawdziwa patynacja butów w Polsce! Jakoś w 2011 roku chyba były przez nas malowane, a wcześniej były brązowe i wyglądały tak:

   http://saphir.pl/patynacja_bexley_carnegie_przed_po/1.jpg

   Po malowaniu farbami SAPHIR ich wizerunek się zmienił:
   http://saphir.pl/patynacja_bexley_carnegie_przed_po/po_4.jpg

   A obecnie, tak jak widzicie na filmie.

   Cały proces tej historycznej patynacji możecie prześledzić tu:
   http://www.wbutach.pl/topic/148-pierwsza-praca-wlasna-patynowanie-obuwia/

   Na przestrzeni ostatniego roku mieliśmy w sumie 2 pary Bexley w rękach i niestety niewiele dało się z nimi zrobić. Nie wiem czy to jakieś niższe linie z gorszej skóry, czy w ogóle oszczędności. Ale te stare są nie do zajechania, a nikt ich nie oszczędza :)

   Renomatu proponuję używać tylko przy gruntownym czyszczeniu, np. po sezonie (2-3 razy do roku) lub przy renowacjach, ewentualnie przy mocno uciążliwych plamach. Za każdym razem absolutnie nie.

   • river

    Mam parę butów Bexley- brogsy na dość zgrabnym kopycie.

    Niestety skóra rozczarowuje. Na bokach jest inna niż na noskach

    Wręcz „papierowa”.

    Nie udało mi się zrobić lustra na tych butach mimo dużych nakładów pracy.

    Byłem zdziwiony…

    Po prostu- warto dołożyć trochę pieniędzy i kupić lepsze buty.

    Kwota za takie buty wydaje się duża, ale nie można jej odnosić do butów z sieciówki.

    Że tam można kupić 2 lub 3 pary?

    Tak, ale buty z sieciówki są „zaprogramowane” na szybkie zużycie:

    -rozklejające się przody,

    -słabe podeszwy,

    -kiepska skóra,

    -szybko wycierająca się wyściółka,

    Po prostu jednorazówki.

 • soho86

  świetny wpis jak zawsze!

 • Darek

  Fajny post, ale najbardziej mnie ucieszyły te rabaty na dole :) Dopiero, co pytałem kiedy znowu będą, a tu niespodzianka!!! Niestety na najwyższy upust się nie załapałem, ale 20% było moje :) Zamówienie poszło, więc czekam na mój zestawik z niecierpliwością.

 • Darek

  Obejrzałem filmiki i tak się zastanawiam ile czasu zajęło Wam, doświadczonym w boju, zrobienie lustra na butach? Z tego co czytałem bywa to czasochłonne, przy czym znaczenie ma na pewno jakość skóry. Osobiście próbowałem ze dwa razy doprowadzić buty do lustrzanego połysku, ale z efektów nie byłem w pełni zadowolony.

  • Ciężko mówić w tym przypadku o konkretach, bo my tam się trochę bawiliśmy, a przy okazji kręciliśmy :) Tu w ogóle nie można w sumie uogólniać. Wiele zależy od rodzaju i jakości skóry oraz samej techniki i doświadczenia. Na początku bywa to czasochłonne – można spędzić i 2h nad parą butów. Przy odrobinie wprawy 10-15 minut wystarczy. Ponadto o wiele trudniej robić to na nowych butach, a najłatwiej na tych, które już wcześniej Saphirem były traktowane. Wielu robi podstawowy błąd mocno natłuszczając skórę na noskach i piętach, a później próbując robić połysk. Tłuszcz z lustrem się kłóci – warto wiedzieć. Jeżeli wcześniej były stosowane inne środki, warto je usunąć Renomatem i uwolnić skórę od silikonów … sporo jest detali, które mogą mieć wpływ na czas i efekt.

   • Darek

    No i wszystko jasne :) Zanim podchodziłem do polerki, to zawsze nakładałem dubbin na cholewkę. Co prawda niewielkie ilości, ale były. Potem oczywiście krem i przechodziłem do pastowania. A lustra jak nie ma, tak nie ma. No cóż, dzięki za wyprowadzenie z błędu. Mam nadzieje, że kolejnym razem pójdzie mi lepiej ;)

    • Wobec tego następnym razem proponuję potraktować Pommadierem tylko środkową część cholewki, a noski i pięty woskiem. Powinno być łatwiej :)

 • Darek

  Zainteresowała mnie również ilość wody, jakiej użyliście do lustra. Czytałem, że potrzeba 2-3 krople, a na filmiku jakby było obficiej. Jakie stosujecie proporcje wody i pasty i ile razy trzeba tej wody użyć do pucowania? Czy to w ogóle czysta woda? Podobno niektórzy dodają odrobinę octu lub alkoholu.

  • Niektórzy do wody dodają nawet szampana, są i tacy którzy biorą kostkę lodu … sposobów jest masa ;) Nawet w naszym gronie różne osoby preferują różne podejścia. Jedni stosują mniejszą ilość wody, inni większą. Z wodą generalnie radzę uważać i stosować dopiero w końcowej fazie polerki, jak czujemy, że pod palcem jest utwardzona warstwa wosku. Zdarzało się, że ktoś niedoświadczony od razu stosował wodę, zmiękczając wykończenie skóry i mechanicznie uszkadzając buty poprzez tarcie. Także, zwłaszcza na początku z wodą polecam obchodzić się ostrożnie.

   • Bugi

    O tak, coś o szkodliwości wody wiem z własnego doświadczenia. Sam jakiś czas temu uszkodziłem sobie w ten sposób jednego buta. Na szczęście na pięcie i przy pomocy ludzi i środków z multirenowacji po uszkodzeniu zostało tylko wspomnienie.

 • Darek

  Kolory kremów rzeczywiście mogą się nieco różnić w realu i na monitorze. Pierwszy raz, nie będąc pewnym w jakie powinienem się zaopatrzyć, wysłałem fotki 5 czy 6 par butów w różnych odcieniach brązu na maila Multirenowacji. Odpowiedź była bardzo szybka, a to się ceni ;) Nie dość tego, propozycje kolorów były bardzo trafne.

 • river

  Poniżej przykład jak przyciemniłem noski.
  Czy to trudne i czasochłonne?
  Nie.
  Dobra pasta, kawałek materiału na palcu i woda. Jak na filmie powyżej.
  Bardzo niewielka ilość pasty na materiale, rozsmarować na bucie.
  Kropla wody z palca na buta i smarowanie raz w jedną, raz w drugą.
  Później znów- woda, trochę pasty na materiale i smarowanie.

  • Good Job :)

   • river

    Efekt przyciemnionych nosków robi wrażenie.
    Szczególnie że jest duża dysproporcja- jedna część jest matowa, druga połyskująca.
    W dzień ludzie zwracają uwagę. Szczególnie kobiety.
    Najciekawsze jest to, że efekt lustra utrzymuje się dość długo.
    O ile butów się nie zmoczy, lub bardzo nie zabrudzi to z 10 użyć na pewno.
    Zwykły kurz schodzi bez problemu- warstwa jest dość twarda.

    Najważniejsze jest aby efekt lustra robić tylko do miejsca w którym załamują się buty.

    • Raz dobrze przygotowane buty zazwyczaj nie wymagają już jakiejś szczególnej troski. Jak się przybrudzą, wystarczy kilka ruchów szczotką, by wróciły do siebie. Czasem minimalne ilości wosku czy pasty. Gruntowne czyszczenie i cały proces dopiero po sezonie lub jeżeli faktycznie dość mocno ucierpią w terenie lub się zaplamią i takie zwykłe czyszczenie nie wystarcza.

     • river

      Jak się raz zrobi lustro, to później ciężko bez niego żyć.
      Tak, ono robi różnicę !
      Najciekawszy efekt można uzyskać na jasnych butach, takich jak na pierwszym zdjęciu.
      Buty mniej formalne, ale warto pomyśleć o kupnie.
      Porównując ilość moich par butów, do średniej ilości par butów kobiet, które znam; mogę stwierdzić że ja na boso chodzę…

 • Sebastian

  Lustro w butach musi być :) pamiętam jak nad monkami siedziałem pare dni malując je na nowo i kończąc lustrem. :)

 • Darek

  Myślałem, że jestem szczęściarzem, bo udało mi się wykorzystać kod rabatowy z tych powyżej, a tu dzisiaj widzę Black Friday 20% off na wszystko!!! Oby więcej takich promocji!!!!!

 • soho86

  Ostatnim razem po raz pierwszy udało mi się uzyskać lustro w moich Oxfordach:)

  • GRATS! Teraz już nie będzie problemu :)

   • soho86

    Dziękuję, to Wasza zasługa, bo wszystko co wiem, wiem z Waszych e-publikacji

 • soho86

  Cyber Monday już prawie się ulotnił, mam nadzieję, że część z czytelników bloga skorzystało:)

 • Maciej Jaśkiewicz

  Notka o wodzie jest bardzo ważna, bo ja takim sposobem za pierwszym podejściem narobiłem sobie niezłego stracha. Na czubku zrobiła mi się paskudna plama (używałem dużo wody od początku), która była prawdopodobnie nadmiarem wosku połączonego z wodą (nie wydaje mi się, żeby to było uszkodzenie mechaniczne). Jednak renovateur, krem załatwiły sprawę i cieszę się lustrem na czubkach. Teraz pracuję nad cholewką w weekendy i za tydzień ostatnia faza polerowania. Nie mogę się doczekać, a efektami się oczywiście podzielę, bo już jestem z nich dumny :D

  • I już trzymamy za słowo! Czekamy na fotki, trzymając kciuki jednocześnie :)

 • Bugi

  Wpis super. Sam lubię stosować kremy i pasty w ciemniejszych kolorach, efekty jakie można w ten sposób uzyskać potrafią nieraz zaskoczyć. A przyciemniane noski to jest to co po prostu uwielbiam i robię tak chyba w każdych swoich butach.
  Dodam jeszcze, że doradców ws kolorów macie naprawdę świetnych i zawsze po konsulatcji kolor był dobrany w punkt.

 • Piotr

  Ostatnio się zmobilizowałem, zakasałem rękawy i wziąłem się za zrobienie lustra. Co sądzicie? Mi się podoba, ale widziałem lepsze lustra. Najpierw nie chciało wyjść, ale metodą prób i błędów coś się urodziło. Produkty oczywiście Saphire ;) Co prawda jeszcze nie Janki, ale może kiedyś.

  • Good Job! Początki bywają trudne, ale z czasem i wprawą to już tylko dobra zabawa :)

   • Piotr

    Do tego do chodzi ćwiczenje rąk, bo tyle ile człowiek się namacha to lepiej niż w siłowni. Przynajmniej ja tam się męczę i rozkładam prace na wiele dni. Normalna polerka nie jest tak wymagająca.

    • Za pierwszym razem trochę zabawy jest, ale jak już lustro stworzone to później już przy zabrudzeniu z reguły wystarczy kilka ruchów szczotką, by świeciło ponownie pełnym blaskiem :)

 • Henryk Wspaniały

  znakomite efekty!! trzebaby powolutku w rekwizyty sie zaopatrzac… i trecowac, samo podziwianie to za malo :)

 • Daniel Jedynak

  Witam serdecznie.
  Jeżeli chcę uzyskać lustrzany połysk na bucie, ale nie chce zmieniać koloru (chcę zachować cały but w jednym kolorze)
  to użyć wosku w bezbarwnym kolorze czy mimo wszystko szukać i dobierać jakiś kontkretny kolor wosku?
  Z góry dziękuję za pomoc

  • Możliwości:
   1. Bezbarwny wosk
   2. Konkretny kolor lub mieszanka 2 kolorów dla zoptymalizowania odcienia. W takim przypadku stosujemy naprzemiennie. Warto również zrobić podkład (pierwsze warstwy) woskiem bezbarwnym, by uniknąć wnikania pigmentu głęboko w strukturę skóry.

   • Daniel Jedynak

    Dziękuje bardzo za pomoc :) !

Nasze marki