Patine.pl

Patynowanie butów

Andrzej z TheShine.pl ponownie na łamach bloga!

Dzięki uprzejmości multirenowacja.pl mam ponownie możliwość podzielenia się doświadczeniem z czytelnikami bloga mojej najnowszej realizacji. Bohaterem tego wpisu będą buty Yanko, które można było wylicytować w charytatywnej aukcji, wspólnie przeprowadzonej całkiem niedawno. Zwycięzca aukcji zdecydował się na Yanko 558 i malowanie mieszaniną brązu wpadającego w lekki pomarańcz z płynnymi przejściami. Wstępne mieszanie Farb Saphir:  żółta baza nr 95 + brąz 04 w proporcjach 4:1 wyłoniło kolor jaki chciałem uzyskać. Szybki test na kawałku skóry tylko mnie w tym przekonaniu utwierdził, to jest to! :)

Yanko1

Następnie przyszła kolej na malowanie butów na jednolity kolor żółty, wspomnianą wcześniej mieszaniną bazy 95 + brązu 04 w proporcjach 4:1. Malowałem dwoma warstwami, płaskim pędzlem nr.18

Yanko2

Po dokładnym wyschnięciu barwnika przyszła kolej na patynowanie obuwia. Tutaj już trzeba wykazać się dużą dokładnością oraz cierpliwością. Można wiele zyskać ale również jednym, nieostrożnym ruchem dużo popsuć. Patynowanie zacząłem od przygotowania barwnika 04, następnie za pomocą płaskiego pędzla nr.8 nanosiłem barwnik na pędzel. Patynowanie zaczynałem od miejsc przeciwnych do miejsc gdzie miało się pojawić płynne przejście (np. od krawędzi przy podeszwie). Wykonie płynnego przejścia jest sprawą przy której warto mieć trochę wprawy. Trzeba zanurzyć pędzel w naprawdę minimalnej ilości barwnika. Nadmiar skutecznie usunąć, aż pędzel będzie zostawiał naprawdę minimalny ślad.  Następnie techniką wcierania wykonałem płynne przejście na żółtym podkładzie. Kilka szlifów i patynacja została zakończona. Poniżej zdjęcie jak to wyglądało niemal na ukończeniu pracy.

Yanko3

Przyszła kolej na wykończenie butów. Gdybym użył kremu w kolorze nawet jasnego brązu straciłbym cały efekt płynnego przejścia, krem z zawartością pigmentu mógłby zniweczyć cała pracę. Użyłem więc do wykończenia bezbarwnego kremu Saphir z linii Medaille D’or. Krem aplikowałem za pomocą bawełnianej szmatki w minimalnych ilościach, a każda warstwa była bardzo dokładnie rozprowadzana po skórze. Następnie buty bardzo dokładnie wypolerowałem szczotką do obuwia, a dalej przyszła kolej na wykończenie woskiem. Pozwoliłem sobie na użycie wosku w kolorze brązowym 37 z linii Medaille D’or. Użyłem raptem kilku warstw na noskach oraz piętach. Mała ilość wosku nie spowodowała przyciemnienia skóry, gdyż woski Saphir zawierają zdecydowanie mniejszą ilość pigmentu od kremów.

yanko4

Po dokładnym wypolerowaniu przyszła kolej na fantazyjne zawiązanie brązowych sznurowadeł płaskich multirenowacja 3.5mm. Uznałem że takie wiązanie będzie idealnie pasowało do nietuzinkowego malowania. Poniżej efekt końcowy.

Yanko5

yanko6

Pozdrawiam
Andrzej
TheShine.pl

 

Pięknie dziękujemy za kolejny kurs malowania po butach! Przypominamy jednocześnie, że Andrzej przyjmuje zamówienia na malowanie i patynowanie obuwia. Każda kolejna realizacja hipnotyzuje, zatem warto zaczarować i swoje buty! Więcej informacji na ten temat znajdziecie na jego nowej stronie!

screen_theshine

 

 • softshell

  Pozwolę sobie na pierwszy post. Andrzej – piękna praca! Zakochałem się w Yankach miłością pierwszą a przy Twoim wykonaniu również i drugą:) Pozdrawiam zespół Patine z The Shine :)

 • Konys

  O człowieku! Piękne! Mam 3 pary Yanko i są rewelacyjne, ale pomyślę przy następnej okazji o malowanych.

 • ezykan

  Metoda, którą opisałeś przy wykonywaniu płynnego przejścia nosi nazwę metody „suchego pędzla”.:) Buty świetne. Byłbym przeszczęśliwy chodząc w takich. Zawsze, spoglądając w dół, miałbym słońce w oczach.:)

  • Dziękuję, dobrze wiedzieć jak się nazywa to fachowo :)

 • Czapla

  Artysta! Piękne buty

 • Kros Kros

  Mogę powiedzieć, że zakochałem się w tych butach. Podziwiam kunszt osoby wykonującej patynowanie. Ostatnio próbowałem wykonać coś podobnego na starych butach i wyszło to co wyszło, a w zasadzie to nic nie wyszło i w chwili uniesienia buty trafiły do śmietnika. Tym bardziej mogę powiedzieć, że te buty to jest niemal dzieło sztuki i tutaj pojawia się pytanie – czy w tak pięknych butach można chodzić czy jedynie trzymać w najbardziej wyeksponowanym miejscu. To ostatnie pytanie zapewne pozostanie bez odpowiedzi.

  • Dziękuję, buty są w końcu do chodzenia, myślę że z każdym rokiem używania będą wyglądać jeszcze bardziej szlachetnie :)

  • Nie każda skóra nadaje się do patynowania. Z tego mogły wynikać trudności. Dobrze wykończona patyna w użytkowaniu nie sprawia żadnych problemów, a z czasem faktycznie czas dodatkowo ją uszlachetnia – buty wyglądają coraz lepiej :)

  • softshell

   No właśnie – też się nad tym zastanawiałem – chodzi mi o rodzaj skóry. Rozumiem, że są buty przeznaczone do malowania ale gdybym chciał wykorzystać jakieś starsze to na co powinienem zwrócić uwagę? Jak rozpoznać typ skóry do malowania? Pozdrawiam

   • Musisz ocenić ich „chłonność” ;) Można to zrobić nanosząc dla przykładu kroplę wody na skórę oraz sprawdzając czy i w jakim tempie się wchłania. Na skórze nie mogą natomiast zalegać żadne woski i środki ograniczające właściwości chłonne. Ponadto samo wykończenie skór ogranicza. Także tak naprawdę to okazuje się, jak jest – po usunięciu Decapantem Saphir lub Conditionerem Tarrago starego wykończenia. Jak skóra szybko i łatwo wchłania wodę jest duża szansa, że i z farbą sobie poradzi :)

    • softshell

     Ok:) I nie ma znaczenia czy skóra jest „grain” czy gładka jak lustro? Do tej pory widziałem patynę na skórze o gładkiej fakturze.?

     • Osobiście nie próbowałem na innych skórach, więc nie będę wymyślał. Kwestia podjęcia próby. Natomiast widziałem gdzieś bardzo ładne patyny na egzotycznych crustach i mam nadzieję za jakiś czas na takich materiałach poeksperymentować :)

     • softshell

      dzięki :)

 • Henryk Wspaniały

  Patynka na butach z tematu wyszla przerombiście!
  Chcialbym ten efekt widziec na ciemnym niebieskim :D
  Przy okazji, przydalby sie ‚poradnik patyniarza’.
  Instruktaz wykonania kilku roznych pomyslow. Asortyment narzadzi, produktow z opisem zastosowania.

  • Mistrzowie zazwyczaj chronią takiej wiedzy. Często do pewnych rozwiązań dochodzą latami, a później z tego żyją :)

Nasze marki