Patine.pl

Renowacja (cholewek) butów

Cześć! W dzisiejszym wpisie pokażemy Ci jak odnowić i przywrócić do życia zużyte buty za pomocą produktów SAPHIR. Testom poddaliśmy brązowe lotniki ze skóry cielęcej (Brown Museum Calf). Jak widać na zdjęciach, buty były bardzo intensywnie eksploatowane bez jakiegokolwiek zabezpieczenia i odżywienia. Skóra jest zniszczona i posiada liczne odbarwienia. W niektórych miejscach wierzchnia warstwa skóry została uszkodzona. Skóra jest przesuszona, a buty wyraźnie cierpią :(

Głęboko zniszczona skóra w lotnikach

 

Liczne przebarwienia i zarysowania

Nasz poradnik podzielimy na 4 główne sekcje:

 1. Przygotowanie
 2. Czyszczenie
 3. Nawilżenie
 4. Wykończenie

 

Krok 1. Przygotowanie

Wyjmij sznurowadła, a  wnętrze butów wypełnij prawidłami. To zapewni odpowiednie naciągnięcie i wyprostowanie skóry cholewki dzięki czemu aplikowane produkty będą miały szansę dotrzeć nawet do mniej dostępnych miejsc (zagięcia cholewki). Zauważysz, że to znacznie pomaga w czyszczeniu i pielęgnacji obuwia. Łatwiej równomiernie rozprowadzić po cholewce kremy i woski, które znacznie szybciej się dzięki temu wchłaniają. Jeśli nie posiadasz prawideł wypełnij obuwie zmiętymi gazetami.

Użyj szczotki z naturalnego włosia do oczyszczenia obuwia z kurzu i zabrudzeń. Zwróć szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca łączeń cholewki ze spodem, języka i innych elementów. Oczyść buty bardzo dokładnie.

Dokładne szczotkowanie, usunięcie kurzu i zanieczyszczeń za pomocą szczotki z naturalnego włosia.

Krok 2. Czyszczenie

 

Usuwanie starych warstw kremów i wosków
Jeżeli na twoich butach znajdują się jeszcze pozostałości starych impregnatów, wosków czy kremów pamiętaj aby przed renowacją je usunąć. Możesz do tego użyć produktu SAPHIR BDC Renomat 100ml.

Ekstremalnie zabrudzona skóra
Jeżeli powyższy krok nie dał oczekiwanych efektów, do ekstremalnie zabrudzonej skóry i zatkanych porów rekomendujemy użycie regenerującego mydła do skór SAPHIR BDC Etalon Noir Soap 100ml. Po użyciu tego produktu pozostaw buty do wyschnięcia w temperaturze pokojowej z dala od źródeł ciepła na minimum 6 godzin.

Standardowe, regularne czyszczenie / odnowa
Jeżeli na Twoich butach nie zalegają stare woski czy impregnaty i są one stosunkowo czyste, zalecamy użycie mniej inwazyjnych (delikatniejszych) produktów do czyszczenia i pielęgnacji skóry:
SAPHIR MDOR Creme Renovateur 75ml
SAPHIR MDOR Lotion 125ml
SAPHIR BDC Creme Universelle 150ml

Wszystkie trzy (wyżej wymienione) produkty są podobne pod kątem funkcjonalności i użytkowania. Zapewniają delikatne czyszczenie, ochronę, regenerację i głębokie odżywienie skóry.

W naszym przypadku zdecydowaliśmy się na użycie SAPHIR MDOR Creme Renovateur 75ml. Po aplikacji jednej warstwy produktu buty prezentują się tak:

Po lewej : stan przed renowacją / Po prawej : stan po użyciu warstwy Renovateur

Różnica jest widoczna i wyczuwalna niemal natychmiast. Skóra stała się naturalnie miękka i przyjemna w dotyku, dogłębnie odżywiona, kolor się pogłębił. Więcej zdjęć poniżej:

Po lewej : stan przed renowacją / Po prawej : stan po użyciu warstwy Renovateur

Po lewej : stan przed renowacją / Po prawej : stan po użyciu warstwy Renovateur

Biorąc pod uwagę kondycję butów aplikujemy kolejne dwie warstwy SAPHIR MDOR Renovateur Creme 75ml, pozostawiając obuwie na około 30 min przed nałożeniem kolejnych kosmetyków. To pozwoli na wchłonięcie wszystkich substancji odżywczych zawartych w produkcie.

Po tym zabiegu delikatnie i dokładnie poleruj za pomocą bawełnianej szmatki. Zapewni to równomierne rozprowadzenie kremu i dogłębne odżywienie skóry. Przy polerowaniu zalecamy dodanie kilku kropel wody, co pomoże w uzyskaniu połysku. Po zakończeniu tego etapu skóra prezentuje się następująco:

Łagodny połysk uzyskany przy polerowaniu warstw Renowatora

Krok 3. Odżywienie

Choć SAPHIR Renovateur Creme doskonale nadaje się do odżywienia skóry, nie wystarczy ograniczyć się tylko do tego produktu, gdyż nie zawiera on pigmentu oraz naturalnych wosków pszczelich. Dlatego w kolejnym etapie zalecamy użycie kremu do butów SAPHIR MDOR Creme Pommadier 75ml. Zadania tego produktu:

 • Natłuszczenie i odżywienie skóry
 • Ochrona przed odbarwianiem (co będziecie mogli zauważyć później)
 • Wysokie stężenie wosków pszczelich zapewni łagodną ochronę przed plamami i wodą
 • W zależności od sposobu polerki krem umożliwia uzyskanie półpołysku lub połysku

W przypadku tej pary zdecydowaliśmy użyć kremu SAPHIR MDOR Creme Pommadier 75ml kolor 37 – Medium Brown oraz kolejnych warstw kremu w kolorze 910 – Parisian Brown, aby zwiększyć głębię koloru. Kilku kolorów kremu do jednej pary można użyć jeżeli but nie jest jednolitego koloru, posiada efekt patyny bądź przejścia tonalnego kolorów. Ewentualnie wtedy, kiedy chcemy osiągnąć jakiś ciekawy efekt i nie boimy się eksperymentów.

Po nałożeniu dwóch warstw kremu w kolorach 37 i 910 skóra staje się elastyczna, miękka, nawilżona i przyjemna w dotyku. Kremy stanowią idealne wykończenie przy zabiegach renowacji. Wszystko to jest możliwe dzięki wyjątkowej jakości oraz formule Pommadierów.

Po dodaniu pierwszej warstwy kremu w kolorze Parisian Brown!

Gigantyczny kontrast, przypominający o konieczności odżywiania i pielęgnacji skóry

Po aplikacji ostatniej warstwy kremu zalecamy pozostawienie obuwia na chwilę (10-15 minut). Po odczekaniu jesteśmy gotowi do polerki.

Uwaga!
Osoby, którym obecny stan butów odpowiada i osoby, które nie chcą osiągnąć wyższego stopnia połysku, mogą zatrzymać się w tym miejscu. Buty są odnowione i gotowe do eksploatacji. Ci, którzy oczekują czegoś więcej zapraszamy do zapoznania się z kolejnym etapem.

Krok 4. Wykończenie za pomocą wosku

Najważniejszym aspektem przy pielęgnacji butów jest ostatni etap woskowania. Oczywiście nie jest to do końca prawdą. Podstawą właściwej pielęgnacji butów wcale nie jest „pasta do butów”.  Stosowanie pasty woskowej nie odżywia skóry w takim stopniu w jakim robi to dobrej jakości krem. Zaś niewłaściwe użycie wosku może znacznie ograniczyć oddychalność skóry. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi właściwościami poszczególnych produktów.

W ofercie marki SAPHIR Medaille d’Or znajdziemy obecnie dwa typy wosków:

Klasyczny wosk Pate de Luxe jest stosunkowo miękki i łatwy w użyciu. Nowy wosk Mirror Gloss jest twardy i suchy. Dopóki nie posiądziesz optymalnej techniki, praktyki i umiejętności zalecamy używanie wosków Mirror Gloss jedynie po użyciu kremów i standardowych wosków.

Po dokładnym przeczytaniu opisów poszczególnych produktów, będąc w pełni świadomym możesz przystąpić do polerowania. Rekomendujemy nakładanie wosków jedynie na noski i pięty czyli niepracujące miejsca cholewki. W pracujących miejscach cholewki polecamy poprzestać na kremach. Jeżeli musisz zastosować w tych miejscach wosk, ogranicz się do 1-2 bardzo cienkich warstw.

Pierwsze warstwy bazowe na noskach i piętach tworzymy za pomocą klasycznego wosku bez użycia wody. Po stworzeniu i utwardzeniu warstw bazowych przechodzimy do etapu aplikacji niewielkich ilości wosku z małymi kroplami wody.

Wosk stosowany jedynie na noskach buta

Na tym etapie Twoje serce będzie się rozpływało. Technika ta wymaga wprawy i niebiańskiej cierpliwości jednak z czasem będzie to dla Ciebie bułka z masłem. Poniżej porównanie buta bazowego z butem po zastosowaniu 3 prostych kroków z Saphirem:

Drugie życie ukochanych butów

Piękny połysk na noskach nadaje butom bardziej elegancki wygląd

Przed i po

Prawie tak dobre jak nowe!

Kilka słów na koniec

To może wydawać się stosunkowo proste jednak podstawową kwestią jest opanowanie techniki, równowagi i wyczucia skóry. Dlatego niektórzy efekt „Mirror Shine” potrafią uzyskać w mniej niż 30 minut, a inni walczą o dobre rezultaty nawet kilka godzin!

W przypadku tej pary jeszcze dużo pracy do zrobienia. Trzeba szczególnie zadbać o podeszwy oraz krawędzie …  Ale to już zostawimy na kolejny dzień!

*Szczególne podziękowania dla naszych Przyjaciół z Saphir Singapore za udostępnienie materiału!
Thank You Alan!

Mamy nadzieję, że artykuł był przydatny. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu!

multirenowacja.pl

 • Krzysztof

  Właściciel tych butów zapewne nie był butofilem.Dobrze,że istnieją sanatoria dla butów.

  • Zgadza się. Również na mapie Polski coraz więcej miejsc, w których buty ratowane są w oparciu o najlepsze kosmetyki, co pozwala nie tylko na wizualną poprawę, ale i kompleksową regenerację skóry. Dzięki temu naprawdę dobre buty potrafią iść z nami przez całe życie :)

   • Krzysztof

    Rośnie też świadomość użytkowników obuwia między innymi dzięki takim wpisom.Ale nie wyobrażam sobie aby moje buty tak wyglądały.Jako zdiagnozowano butofil pielęgnuje swoje buty tym co najlepsze w multirenowacji ;)

 • softshell

  I buty jak nowe. Dzięki wprawnym rękom i świetnym kosmetykom będą cieszyć właściciela jeszcze bardzo długo.

  • Myślę, że tak. Takie buty to często po latach wartość sentymentalna dla właściciela, kawałek historii i jego życia. Także jeżeli udaje się takie buty odratować, a to wcale nie jest trudne, człowiek nawiązuje jeszcze silniejszą więź z daną parą … dobra! Starczy! Bo to już prawie #shoeporn ;)

   • softshell

    :) może nie o takie transplantacje kawałków skóry cholewki w butach jak u księcia Karola, ale wymiana podeszwy czy małe SPA z kremem i woskiem potrafią odjąć lat dobrym butom dodając tym samym +100 do respektu na dzielni;)

 • Bartek

  Mam pytanie. Swego czasu Justin z the shoe snob blog pokazywał metodę rozprostowywania marszczeń na skórze z użyciem suszarki lub innego urządzenia bazującego na wytworzeniu relatywnie wysokiej temperatury na powierzchni skóry. Czy to jest bezpieczne dla cholewki i ma sens w dłuższej perspektywie czasowej?

  • Tu zdania mogą być podzielone. Osobiście nie stosuję podobnych metod, gdyż efekt jest chwilowy. Nie polecam również takiej zabawy początkującym użytkownikom bez doświadczenia w temacie, gdyż łatwo skórę zniszczyć. Wiem natomiast, że fachowcy czasem wspomagają się przeróżnymi patentami, by zauroczyć odbiorcę i to jest jeden z nich. Prawdziwemu Butofilowi nie zależy ani na idealnie gładkiej powierzchni w pracujących miejscach cholewki, ani na jednolitym kolorze skóry ;)

  • river

   Mam lotniki Lodinga, które dość mocno się pomarszczyły i jestem ciekawy tej techniki…

   • Bartek

    Robiłem coś podobnego przed chwilą na Berwickach (ciemny brąz, na jaśniejszych ponoć lepiej nie ryzykować) z użyciem suszarki, bo nie miałem właściwie niczego do stracenia, i faktycznie sporo się poprawiło. Ale to metoda, która ma sens nie dla typowego konsumenta, a bardziej dla handlowca, który chce za wszelką cenę pokazać, jaki jest z niego renowacyjny magik. Trwałość zmian oceniłbym na jedno założenie. Potem buty wrócą do stanu sprzed operacji.

    • Dokładnie tak. Jeżeli mamy do czynienia z prawdziwą skórą, to nie ma możliwości, by pozostała ona gładka. Piszą czasem do nas Klienci, którzy są załamani, bo kupili buty za 2000PLN i „w tak drogich butach widać załamania na skórze”, albo „załamania na lewym bucie są trochę inne niż na prawym” … zawsze powtarzamy, że problem byłby większy, gdyby nie było takich śladów. To mogłoby świadczyć, że materiał ma więcej wspólnego z plastikiem niż z naturalnym surowcem :)

     Jeżeli zaś chodzi o inaczej łamiący się lewy but od prawego to również nie ma co przesadzać. Może to wynikać z różnic w wymiarach stóp, sposobu chodzenia, sposobu użytkowania … itd. Klękając przykładowo na uroczystościach kościelnych na prawym kolanie już generujemy nieco inny sposób łamania się jednego buta w stosunku do drugiego.

     Kochajmy dobre buty, ale nie dajmy się zwariować. To są buty, a nie wyroby jubilerskie, by każdy cm2 analizować ze szkłem powiększającym w dłoni :)

    • river

     Dzięki za informacje. Efekt na jedno założenie? -gra nie warta świeczki…

 • Grzegorz Marchewka

  Ostatnio zamawiałem farbę do skór Tarrago Color Dye. Efekt końcowy jest świetny! Kosmetyki od Saphir również robią robotę ale to nic dziwnego skoro to rodzina :) Co do renowacji lotników to świetna robota!

  • Dziękujemy za opinię i dobre słowo!

 • wyrm

  O bogowie. Buty Zombie. Jak mawiała moja świętej pamięci babcia, tylko nas*ać i szczura wpuścić. Ewidentnie ich właściciel ich nie kochał :)
  Ale odrobione pięknie. W sumie już po pierwszym Renowatorze różnica jest drastyczna, szczególnie na zapiętkach. Wow.

  • Hahaha !!! Złote myśli naszych Rodziców i Dziadków trzeba gdzieś koniecznie spisać :)

 • river

  I to jest piękno dobrego obuwia- może przetrwać bardzo długo. Stara skóra po tej renowacji wygląda prawie jak museum calf. A za taką skórę trzeba dopłacić…

  • To jest Museum Calf :) Ale to prawda, że podobny efekt można złapać z przechodzonymi latami :)

   • river

    Zdjęcia mną tak wstrząsnęły że nie doczytałem. Nie będę oceniał kogoś kto tak te buty „dojechał”, ale przynajmniej powstała baza do pokazania co można uzyskać bardzo dobrymi środkami.

 • Konrad Wyszyński

  Świetny artykuł! Czekam na post dotyczący krawędzi, mam z nimi największy problem zwłaszcza po złej pogodzie.

  • Krawędzie są gdzieś na naszej długiej liście, ale z terminami się nie deklarujemy :) Jeżeli pomoc pilna, zapraszamy na maila (najlepiej z fotkami obrazującymi problem). Ewentualnie w linku jest kilka dość łatwych w użyciu produktów do regeneracji krawędzi:
   https://multirenowacja.pl/product/search?query=kraw%C4%99dzi

 • softshell

  Wracam do artykułu, bo 1 rzecz mnie intryguje – zastanawia mnie jak tego typu renowacja wygląda ze sneakerami. Myślę o renowacji podeszwy. Zazwyczaj w przypadku pęknięcia, przetarcia, wyprofilowaniu po długiej jeździe samochodem buty lądują w koszu lub jako coś roboczego do ogrodu. Żal pozostaje po tych, które są scustomizowane, lub pojawia się wada
  fabryczna podeszwy po upływie gwarancji i sklep jej nie respektuje. Jak myślicie, da się to zrobić czy szkoda zachodu?

 • Pctma

  A ja się pochwalę. Zostałem wybrany i otrzymałem nagrodę od multirenowacji : Creme Universelle Saphir. Warto także dodać, iż z nagrodą otrzymuje się darmową wysyłkę, co mobilizuje do dokonania od razu większego zamówienia. Tak było w moim przypadku.
  Przesyłka przyszła błyskawicznie, a w niej cały zestaw dzięki któremu moje buty już zawsze będą się prezentowały doskonale. Pojawił się jednak pewien problem, ponieważ doskonałe produkty potrzebują do przechowywania czegoś więcej niż stare pudełko po obuwiu. Zacząłem się rozglądać za czymś odpowiednim i w końcu uznałem, że nic takiego nie ma na rynku. Owszem, są drewniane boxy do kosmetyków obuwniczych, jednak, albo są zbyt małe, albo już wypełnione środkami i przyborami.
  Pozostało mi więc samemu wykonać potrzebny pojemnik.
  Owocem długotrwałych prac, wielokrotnego szlifowania, nakłania kolejnych warstw bejcy i lakieru, oraz ciągłego modyfikowania projektu, tak aby jak najlepiej odpowiadał moim potrzebom jest mój własny Shine Box.
  Wewnątrz znalazły się:
  -Trzy kremy do pielęgnacji,
  -Otrzymany od Was Creme Universelle Saphir za który serdecznie dziękuję,
  -Nieoceniony wosk Saphir Mirror Gloss,
  -trzy mazaki z naturalnego włosia,
  -Szczotka z miękkiego włosia końskiego,
  -Bezpyłowe ściereczki do polerowania,
  Oraz dwa specjalnie przeze mnie dodane elementy:
  Aby zachować czystość dłoni zakupem w aptece gumowe kapturki na palce. Koszt to ok 15 gr za sztukę, a naprawdę pomagają-sprawdziłem.
  I na koniec motywator – Hennesy Cognac VS
  Jak wiadomo doprowadzenie pary ulubionych butów do połysku jest czasochłonne i długotrwałe, prawdziwy gentleman nie siada do pielęgnacji na kwadrans przed wyjściem, tylko do piastowania zabiera się zawczasu i bez pośpiechu. A co może być lepszego od kieliszka znakomitego trunku gdy z wieczora usiądzie się, aby pracować nad swoim obuwiem.
  Raz jeszcze dziękuję za podarek, prawdopodobnie gdyby nie on nie znalazłbym chęci do wykonania pudełka.
  A teraz do pracy nad butami i… Wasze zdrowie!
  https://uploads.disquscdn.com/images/11c805eec60b1602dfa3176751e54b219dcbcda153e053fec2996f837cc8d14e.jpg
  Ps. Więcej zdjęć wysyłam na maila, może uda się je umieścić na blogu.

  • Ha! Ale czad! :)
   Świetna robota! Cieszymy się, że wygrana poszła w dobre ręce, a do tego stała się impulsem do stworzenia czegoś wyjątkowego! Takie chwile utwierdzają nas w przekonaniu, że warto! Dziękujemy!

  • river

   X lat temu w programie TV jeden z posłów prezentował swoją szafę z ubraniami i mówił o dbałości o buty. Podkreślił że on buty czyści po użyciu przed włożeniem do szafy. Tego się trzymam. Wtedy zawsze są gotowe na kolejne nie zaplanowane wyjście…
   Gratuluję nagrody…

Nasze marki