Kielman w sieci

Rozpoczynamy cykl krótszych i dłuższych wywiadów oraz rozmów z ciekawymi ludźmi, naszymi Klientami, Kontrahentami, autorytetami w branży obuwniczo-skórzanej … czas pokaże z kim jeszcze ;) Na początek ktoś wyjątkowy, ktoś kto na początku naszej przygody z branżą zaczarował nas swoją otwartością i zaraził energią, a po drodze wspierał, radził i wielokrotnie wskazywał kierunek. Dziękujemy!

kielman_zpodpisem

Pan  Maciej  Kielman  to  właściciel  jednego z najbardziej magicznych miejsc  w  Warszawie, jakim jest znana wszystkim  miłośnikom najwyższej jakości obuwia Pracownia Jan Kielman i Syn. Ponad 130-letnia tradycja ręcznego rzemiosła   i  obuwnicze  bespoke  w  najlepszym  wydaniu sprawiły, że polska  marka  stała  się  pożądana  i rozpoznawalna na całym świecie.  W  butach  „od  Kielmana”  chodzą  gwiazdy małego i dużego ekranu,  muzycy, celebryci,  politycy,  biznesmeni  …  i  Ci, którzy potrafią docenić kunszt   ręcznego   szycia   butów.   Doświadczenie  i  przekazywana z pokolenia na pokolenie wiedza czyni z Pana Macieja  jednego  z  największych  autorytetów  w  branży obuwniczej i skórzanej.

 • Ulubiony model/rodzaj obuwia?

  Skłaniam się do lotników. Ich piękno jest wyrażone w prostocie formy, co w dzisiejszym zalewie stylistycznych koszmarków ma specjalne znaczenie. Less is more!

 • Ulubiona  skóra?

  Ulubioną, bo najwygodniejszą w użytkowaniu skórą jest struś, zwłaszcza z mniej zdobnej części brzusznej.

 • Ulubiona  podeszwa  (i dlaczego skórzana)?

  Na co dzień, do firmy i urzędów, wyłącznie skóra kruponowa. Buty na tej skórze są stylowe, eleganckie i dzięki jej „oddychalności”  w ogóle nie męczą stóp. W weekendy i do pokonywania dłuższych dystansów wybieram piankowe spody Vibram –  lekkie, miękkie i świetnie amortyzujące energiczne stąpanie „po twardym”.

 • Plotka niesie, że zdecydował  się  Pan  na nową wersję swojej strony internetowej! Co było impulsem?

  Nie plotka lecz wpis na facebooku. Dotychczasowa strona www licząca sobie blisko piętnaście lat lada dzień trafi do archiwum. Choć jej staroświecka forma dobrze wpisywała się w charakter i wiek naszej firmy to postanowiliśmy już nie okazywać swojego lekkiego stosunku do przestrzeni internetowej. W ostatnich latach poważna ilość zamówień została złożona by net, więc zdecydowaliśmy o dopieszczeniu tej grupy naszych klientów.

 • Czy  Pracownia realizowała kiedykolwiek zamówienie na buty dziecięce?

  Owszem, sporadycznie robimy buty dla dzieci, między innymi do jazdy konnej. Takie zamówienia są raczej kaprysem kochających rodziców pragnącym mieć oryginalną pamiątkę niż rzeczywistymi potrzebami. Bywało, że w czasie od wzięcia miary do odbioru butów mała stopa dziecka rosła o kilka mm, więc buty mogły być używane bardzo krótko lub nawet wcale.

 • Świat obuwniczy jest podzielony, co do tematu oddychalności kruponów podeszwowych. Połowa twierdzi, że skoro skóra chłonie to oddycha.   Druga  połowa twierdzi,  że skórzany krupon absolutnie  nie  oddycha.  Oddychalność skórzanych spodów to prawda czy mit?

  Zdecydowanie należę do pierwszej połowy i w pełni jestem przekonany o korzystnym wpływie kruponowych podeszew na komfort używania butów. Potwierdza to niemal każdy klient naszej firmy. Skóra przecież w naturalny sposób absorbuje wilgoć, która później odparowuje. Podobnie się dzieje z cząsteczkami powietrza. Ten proces nie będzie zachodził, gdy do uszycia butów nie zostanie użyty prawdziwy krupon lecz skóra wtórna, zwana czasem ekologiczną. Innym powodem braku oddychania skórzanych spodów jest ich zaklejenie zelówkami z tworzywa sztucznego.

 • Kiedy nastąpi obuwniczy renesans i za ile lat Pracownia Kielmana będzie zatrudniała tyle samo osób, co w latach 30-tych (ok. 100 osób)?

  Już jesteśmy świadkami tego renesansu. Zainteresowanie butami ręcznie szytymi  jest coraz większe. Problem w tym, że w skali makro produkuje  się ich coraz mniej. Niewprawne oko nie jest w stanie stwierdzić, czy buty są prawdziwie uszyte w ręku, czy tylko sprawiają takie wrażenie. Na marginesie dodam, że znakomita większość firm oznaczająca swoje produkty napisem „hand made” nie traktuje tego jako informację dla kupującego lecz jako atrakcyjny ozdobnik uzasadniający podniesienie ceny. Ale wracając do odpowiedzi na drugą część pytania – nie wiem. Prawdopodobnie nigdy, bo – niezależnie od ilości kandydatów – jest stosunkowo mało osób gotowych podjąć (i skończyć)  niełatwą naukę, a później poświęcić się żmudnej, wymagającej skupienia i cierpliwości pracy. O te cechy niezbędne mistrzom jest coraz trudniej.

 • Niewiele osób o tym wie, ale Pracownia Jan Kielman i Syn to  pierwsza  firma, z  którą nawiązaliśmy współpracę w zakresie dystrybucji środków marki SAPHIR i do dziś jedyny punkt na mapie Polski,  który  cieszy  się  certyfikatem  Saphir Medaille d’Or. Jak z perspektywy czasu ocenia Pan jakość środków i współpracę?

  Saphir z całą pewnością należy do ścisłej czołówki wśród producentów luksusowych kosmetyków do obuwia. Tą francuską firmę poznaliśmy jeszcze przed „epoką Danbis” i nawet nosiliśmy się z zamiarem zostania jej dystrybutorem na terenie Polski. Na całe szczęście pojawiło się dwóch magików ze Stargardu Szczecińskiego, którzy wzięli na siebie ten ciężar. Sądzę, że maksyma „po owocach ich poznacie” jest w tym przypadku strzałem w dziesiątkę i dobrze obrazuje moje wrażenia ze współpracy.

 • Miał  Pan okazję zobaczyć buty YANKO. Nieśmiało prosimy o krótką recenzję.

  Niestety, nigdy nie miałem okazji dokładnego przyjrzenia się Yankom. Powiem tylko, że te powierzchowne oględziny robią wrażenie zaskakująco dobre. Stosunek ceny do jakości wydaje się nie do pobicia. Będą świetnym wyborem dla miłośników klasycznych butów, którzy nie są przekonani do inwestowania w nie dużych kwot.

 • Dziękujemy  za  poświęcony  czas,  życząc jednocześnie Całej Ekipie zdrowia! Resztę można wypracować :)

  Pozdrawiam i życzę kolejnych sukcesów.

sklep5

naprawy i konserwacja SAPHIR

certyfikat_kielman_ok

 

kielman_00big

kielman_06big

Update:

http://vimeo.com/114372033

Update 14.03.2015 (pełna wersja):

 

Więcej tu:
http://kielman.pl
https://www.facebook.com/jk.kielman

Nowa wersja strony internetowej Pracowni Jan Kielman i Syn zostanie uruchomiona w ciągu najbliższych dni. Warto monitorować adres www.kielman.pl
Podobało się? Podziel się z innymi!

Nasze marki